Kącik książki

Z reguły powinniśmy go znaleźć w każdej sali, w której przebywają przedszkolaki - czy te mniejsze czy te większe. Powinien też być obecny w salach nauczania zintegrowanego. Niestety rzeczywistość jest inna. Kącik książki (kącik czytelniczy), bo o nim dzisiaj mowa, powinien znajdować się w każdej sali przedszkolnej oraz tej, w której uczą się dzieci klas I-III. Realia wyglądają niestety tak, że o ile w szkołach i przedszkolach znajdziemy takie kąciki to często są one bardzo małe i skromne lub nie ma ich wcale.


Kącik czytelniczy powinien stwarzać możliwość odpowiedniego zagłębienia się w świat książki, powinien budzić również zainteresowanie różnorodnymi książkami. Począwszy od bajek a skończywszy na książkach naukowych. Tak, tak. Wbrew pozorom książki o tematyce naukowej cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Bo dzieci nie skupiają się jedynie na ilustracjach lub obrazkach, które w książkach się znajdują, chociaż są one dla nich bardzo ważne. W sytuacji, gdy dziecko nie potrafi jeszcze czytać wiedzę pochłania za pomocą zmysłów. W tym właśnie wzroku. Dziecko posiada głęboką potrzebę zdobywania informacji, wiadomości oraz różnych ciekawostek. Dziecko jest jak gąbka, które wchłania wszystko to, co wokół niego się dzieje i to od nas zależy czym dziecko nasiąknie.
W kąciku czytelniczym powinny znaleźć się wartościowe książki, które dadzą dziecku odpowiedzi na pytania, które samo sobie stawia. Wartościowe książki powinny również pozostawić w dziecku pewien niedosyt, który będzie dla niego bodźcem. Bodźcem, który zachęci dziecko do dalszych poszukiwań; który sprawi, że nasze dziecko chętnie będzie sięgało na półkę z książkami. Dużą rolę odgrywają w tym procesie rodzice, którzy mogą czytać dziecku  zanim pojawi się ono na świecie. Przyszła mama powinna  rozmawiać ze swoim jeszcze nienarodzonym dzieckiem, śpiewać mu piosenki, ale również może  mu czytać. Równie ważną rolę odgrywa wychowawca w przedszkolu lub szkole. Nauczyciel także powinien czytać swoim wychowankom.
Kącik książki to miejsce, w którym dziecko będzie miało czas dla siebie i lektury w którą się zagłębi. Niestety w większości placówek kąciki czytelnicze są bardzo skromne i ubogie. Zbiory w większości składają się z bajek i wierszyków, którymi dziećmi są już znudzone. Przecież pracujemy z dziećmi przez cały rok. Mając do dyspozycji tylko to, co posiadamy w sali nie wzbudzimy w dzieciach zainteresowania czytaniem i sięganiem po książki. Sama niejednokrotnie w swej pracy usłyszałam, że dzieci nie chcą słuchać danego opowiadania. Działo się to z bardzo prostej przyczyny. To opowiadanie czy wiersz znane jest im od dawna. Rzadko w kącikach czytelniczych można znaleźć książki o tematyce naukowej, przyrodniczej czy technicznej. 
W jaki sposób zmienić dziecięce nastawienie? To bardzo proste. Stworzyć kącik czytelniczy, który będzie składał się z książek, które przyniosą dzieci z domu. jednak może się tu pojawić problem w postaci niechęci dziecka do pozostawienia swojej książki w sali. Tak jak w przypadku książek z dinozaurami, o których kiedyś już pisałam. Można spróbować rozwiązać ten problem w następujący sposób: prosimy dzieci, aby przyniosły do przedszkola czy szkoły swoje ulubione książki. Na zajęciach będą mogły się nimi pochwalić i przedstawić ich treść oraz zawartość, a także wyjaśnić, dlaczego właśnie ta książka należy do ulubionych. Następnie przygotujmy dla przyniesionych książek miejsce, które będzie dostępne dla dzieci. W czasie zabawy będą mogły bez problemu sięgnąć po wybrany egzemplarz. Jednocześnie musimy wytłumaczyć wszystkim dzieciom, że należy dbać o książki, które przyniosły inne dzieci i że nie wolno ich niszczyć i muszą postępować z książką kolegi tak, jakby chciały, żeby on postępował z ich książką..  Prosta zasada, której dzieci będą się trzymać. Jak wspomniałam wcześniej, jedynym problemem może być niechęć do pozostawienia swojej ulubionej książki w przedszkolu. 
Jeżeli jest to ulubiona książka to wiadomym jest, że trudno będzie dziecku się z nią rozstać. Na to nie możemy naciskać. Dziecko samo musi podjąć decyzję odnośnie zostawienia tej książki w przedszkolu. O wiele łatwiej będzie mu podjąć te decyzję jeśli zobaczy, że inne dzieci również wyrażają chęć zostawienia swoich "skarbów" w sali. Wystarczy jedno dziecko, które z chęcią zostawi swoje książki. Zdarza się, że dziecko wychodząc z przedszkola w pośpiechu zapomni zabrać swoich książek ze sobą. W ten sposób również przełamuje swój lęk dotyczący zostawienia czegokolwiek w przedszkolu. Dodatkowo wspomaga nas sytuacja, w której dziecko przychodząc na drugi dzień do przedszkola widzi, że jego książce nic się nie stało. 
Pomocne może również okazać się to, że nauczyciel przyniesie do przedszkola swoja ulubioną książkę. Jak pisałam wcześniej- nauczyciel swoim przykładem i swoją postawą wskazuje swoim wychowankom drogę, którą należy podążać. Jeśli ja jako nauczyciel, nie obawiam się zostawić swoją książkę w przedszkolu to dlaczego dziecko miałoby się tego obawiać.

Oto kącik książki, który stworzyłam z dziećmi z mojej grupy. Poprosiłam o to, aby przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki. Jak widać na zdjęciach nie są to tylko bajki. Bardzo miło było mi słyszeć od rodziców, że dziecko chciało przynieść do przedszkola wszystkie książki, które miało w domu, gdyż wszystkie są jego ulubionymi. Mało dzieci przyniosło po jednym egzemplarzu. Zwykle przynosiły po kilka książek. Co dał nam kącik książki? Nie było dnia, w którym nie widziałabym dzieci chętnie sięgających po książki, które znalazły się w kąciku. W czasie relaksacji czytałam dzieciom książki z naszego kącika i muszę przyznać, że jak nigdy słuchały mnie z zaciekawieniem i nie marudziły, że im się już nudzi. Do tego moi wychowankowie sami mogli wybrać książki czy opowiadania, które miałam im czytać.
Kącik książki to miejsce, które tworzyć możemy w przedszkolu czy szkole co jakiś czas. Nie musi być to jednorazowa akcja. Taki kącik możemy tworzyć w zależności od tematyki. Tak jak w przypadku zajęć z prehistorii o których pisałam wcześniej TU. Każda okazja dobra jest do tego, aby zaszczepiać w dzieciach miłość do książek.

4 komentarze :

 1. Witaj, zostałaś nominowana przeze mnie do tagu Liebster Blog Award :-) Pytania znajdziesz u mnie na blogu http://wlosowapsychologia.blogspot.com/2014/12/witajcie-po-dugiej-nieobecnosci.html i będzie mi bardzo miło, jeśli na nie odpowiesz :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry pomysł :)
  Mimo, że jeszcze nie zamierzam w bliskiej przyszłości mieć dzieci, często zastanawiam się nad tym problemem.
  Warto też, zrobić taki kącik u siebie w domu i od małego czytać na dobranoc : ) i zamurować komputer, chociaż na chwilę ! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że warto! Nawet jest to wskazane. Dzieci bardzo lubią czytanie książek ale trzeba w nich to zaszczepiać już od najmłodszych lat :)

   Usuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka